Göyçe Zengezur

Batı Azerbaycan Göyçe Zengezur Cumhiriyeti 10 Mart 2021 Tarihinde Kuruldu. Devletin Başkenti Gafan’dır.

Tarihçe

Qerbi (Batı) Azerbaycana (şimdiki Ermenistana) Qayıdış (Dönüş) Birliği’nin 2004 yılında kurulduğunu ve bugüne kadar faaliyetlerini başarıyla sürdürdüğünü bildirmek isterim. Bugünkü Ermenistan sınırları içinde bulunan, 1920-ci yıllarda Azerbaycan Cumhuriyyetinin Sovyet Rusyası terefinden ilhaqından sonrakı dönemlerde Sovet Rusiyası tarafinden Ermenistan sınırlarına katılmış, tarixi Azerbaycan topraqları olmuş, Göyçe, Karakoyunlu, Dereleyez, Zengi-Vedibasar, Garbi Zengezur ve diğer tarihi topraklardan Ermenistan yönetimi azerbaycanlı (türk, kürd) müslüman ehalini gayri meşru uygulamalarla şiddet uygulayarak asırlardır yaşadıqları tarixi topraqlarından köylerinden, şehirlerinden sürerek, sınır dışı etdi.

QAQB-nin esas amacı zaman-zaman uluslararası hukuku ihlal eden gayrimeşru yöntemler kullanarak indiki Ermenistandakı tarixi yurdlarından sınır dışı edilmiş azərbaycanlı müslüman halkın ihlal edilen insan haklarını yeniden tesis etmek, Ermenilerin verdiği maddi ve manevi zararları tazmin etmek ve aynı zamanda sayıları 500-600 bini bulan Batı Azerbaycan azərbaycanlı müslüman halkın Ermenistan’ın mevcut sınırları içindeki tarihi vatanlarına, köylerine ve şehirlerine dönmelerinin sağlanması. Aynı zamanda can ve mal güvenliğinin sağlanması, yeniden mülteci ve yerinden edilmiş kişi haline gelmelerinin önüne geçilebilmesi için, Ermeni devletinin orta kesimlerinden başlayarak QAQB Ali Meclisinin (Yüksek Danışma Kurulunun) tesis etdiyi Göyçe-Zengezur Özerk Cumhuriyeti’ni kabul edilmesi gerekmektedir.

Göyçe Gölü’nden İran sınırına kadar, Zengezur koridoru da dahil olmak üzere Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti sınırları içinde kalan topraklardır. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ve Türkiye devletinin siyasi ve manevi desteğiyle Azerbaycan ordusunun 44 günlük mücadelesi sonucu Karabağ’da zafer kazanmıştır. Bu zaferin bölgemizde yarattığı yeni realite ile Göyçe-Zengezur Cumhuriyyeti dövleti 10 Mart 2021’de 200’e yakın QAQB Ali Meşveret Şurası (Yüksek Danışma Kurulu) üyesinin kabul ettikleri tarihi Kararname (Deklarasyon) ile sürgünde kuruldu.

Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti ‘nin Milli Meclisi üyeleri oluşturuldu. Şu anda, Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti’nin devlet yapıları Cumhurbaşkanlığı Makamı, Bakanlar Kurulu, Ulusal Meclis kurulmuş ve başarıyla çalışmaktadır. Aynı zamanda Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti ‘nin devlet arması ve bayrağı kabul edilmiştir. Devletin Anayasası, ve Milli Marşı hazırlanmış olup, benimsenme süreci hızla devam etmektedir. Qerbi (Batı) Azerbaycan Gayidiş (Dönüş) Birliği , on binlerce üyesi ve destekçisi olan sivil toplum örgütüdür.
Qerbi (Batı) Azerbaycana Qayıdış Birliyi Yüksek Danışma Kurulu tarafından 3 Ağustos 2022 tarihinde kabul edilen ve yayınlanan ikinci Kararnamenin (Deklarasyon) Qerbi (Batı) Azerbaycan Qayıdış (Dönüş) Birliği’nin adını değiştirdiğini bildirmek isteriz. Göyçe-Zengezura Qayıdış (Dönüş) Birliği. Aynı zamanda Göyçe-Zengezur Cumhuriyeti’nin adı değiştirilerek Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin adı benimsenmiştir. Bu tarihten sonra yeni isimler altında faaliyetlerine devam edecektir. 7 Eylül 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankarada Beştepe Mah. Mertebe Sok. No:26/6 Yenimahalle adresinde temsilcilik açmıştır.

 

Göyçe Zengezur

right-candidate-home1_video_play-button

Click here to change this text

Click here to change this text